Vianočný detektív

Deň pred Vianocami niekto uhádol starenke medovníky. Detektív jazvec sa pustil do pátrania. Ani medveď, ani líška a ani vlk to neboli. Keď šiel okolo nenápadnej jaskyne, nazrel dnu a uvidel tam Hompalalalonov, ktorí vyrábali vzácny hudobný prístroj. K čomu slúžil? Ako to detektívi vyriešil?

Rozprávky na čítanie

Ak si chcete prečítať celu rozprávku (nižšie nájdete úryvok z nej) stiahnite si našu aplikáciu ZADARMO

Rozprávky na počúvanie

Ak hľadáte skvelé rozprávky na počúvanie stiahnite si našu aplikáciu ZADARMO, a môžete objavovať.

Viac informácii o rozprávke:

Autor

Johny Boundaries

Dĺžka rozprávky

10 minút

Formát rozprávky

Audio rozprávka, Rozprávka na čítanie, Rozprávka na počúvanie

Pridané

23.12.2023

Téma rozprávky

detektív, les, rozprávky na dobrú noc, s ponaučením, vianoce, vianočná rozprávka

Dielo je chránené autorským právom. Akékoľvek vytváranie kópií na komerčné účely je zakázané. Viac tu.

Na okraji zasneženého lesa stojí malá drevená chalúpka, rovnako posiata snehovým závojom. Pod jej strechou žije starenka. Je milá, veselá a zo všetkého má najradšej kúzlo Vianoc.

Ako každý rok, aj tento si pripravila cesto na obľúbené medovníky. Rozvaľkala ho, vykrojila rôzne vzory a uložila budúce medovníky na plech. Rozohriala rúru a vložila ich dnu. Po chvíľke boli medovníky zlatisté a chrumkavé. Starenka otvorila okno na svojej chalúpke a položila ich na parapet, aby sa ochladili.

Starenka sa potom posadila do svojho hojdacieho kresla a čakala, pokiaľ medovníky vychladnú. Lenže od únavy a ťažkej práce zaspala. Zobudila sa až ráno, keď jej decembrové slnko pohladilo tvár. „Och! Moje medovníky!“ vykríkla starenka a rozbehla sa k oknu. Otvorila ho a zostala ako vodou oparená. Tanier, na ktorom boli medovníky položené, bol prázdny. „To snáď nie! Moje medovníky niekto ukradol!“

Starenka pribehla k svojmu telefónu, ktorý bol káblom pripevnený k stene, zodvihla slúchadlo a vytočila číslo do kancelárie detektíva Bareta. „Dobrý deň, pán detektív, potrebujem vašu pomoc, prosím príďte do mojej chalúpky na teplý čaj, všetko vám vyrozprávam,“ povedala starenka do slúchadla a položila ho. Po krátkej chvíli sa ozvalo klopanie na vchodových dverách.

Starenka dvere otvorila a vonku stál jazvec v klobúku a dlhom plášti. „Dobrý deň, ja som detektív Baret. Prišiel som tak rýchlo, ako to len šlo.“ Starenka ho pozvala dnu a podala mu šálku teplého čaju. Vyrozprávala mu, čo sa jej stalo a detektív sa okamžite pustil do pátrania. Dopil svoj čaj a vyšiel z chalúpky von.

Vybral sa najprv za líškou, ktorá žila neďaleko vo svojej nore. „Ahoj, líška, tu je detektív Baret, mám na teba zopár otázok.“ Líška vyšla von a detektív sa jej priamo opýtal: „Milá líška, nevieš niečo o zmiznutých medovníkoch starenky z chalúpky?“ Líška si jazykom olízala papuľku a povedala: „Hm, pán detektív, rada by som ochutnala medovníky, ale uprednostňujem inú potravu. Ja som to určite nebola.“ Detektív nemal dôvod neveriť jej a tak sa jej poďakoval a vybral sa ďalej.

Prišiel pred veľký brloh, v ktorom býval medveď hnedý. „Ahoj, medveď, tu je detektív Baret, mám na teba zopár otázok.“ Medveď vyšiel von a detektív sa ho priamo opýtal: „Nevieš niečo o zmiznutých medovníkoch starenky z chalúpky?“ Medveď si silno zívol a povedal: „Pán detektív, a čo neviete, že my medvede v zime spíme? Už niekoľko týždňov sladko spím a vy ste ma teraz prebudili,“ zavrčal medveď a vrátil sa do svojho brlohu. Detektív Baret pochopil, že medveď to byť nemohol. A tak sa vybral vysoko do hory, kde býval biely vlk. Postavil sa pred jeho skrýšu a povedal: „Ahoj, biely vlk, tu je detektív Baret, mám na teba zopár otázok.“ Vlk vyšiel von a detektív sa ho priamo opýtal: „Nevieš niečo o zmiznutých medovníkoch starenky z chalúpky?“ Vlk sa pozrel na detektíva, zasmial sa a povedal: „Haha! Pán detektív, tento vtip ma pobavil. Už ste videli vlka jesť medovníky? Ale veru, ak by sa dole v dedine stratilo pár oviec, potom príďte za mnou. Dovidenia.“ Detektívovi Baretovi bolo jasné, že to nebol ani vlk.

Kráčal lesnou cestičkou, po kolená sa brodil snehom a premýšľal. Vtom započul divné zvuky, ktoré prichádzali odniekiaľ z diaľky. Vybral sa za zvukom, ktorý ho doviedol pred nenápadnú jaskyňu. Cez malé dvierka strčil hlavu dovnútra. Z toho čo videl skoro …

… celú rozprávku nájdeš v aplikácii

Stiahni si mobilnú aplikáciu a všetky rozprávky si môžeš prečítať alebo vypočuť ako audi.

  Google play  App store

Mobilná aplikácia Magical Can a rozprávky na dobrú noc, Rozprávky pre deti, audio rozprávky na počúvanie.