Mravec Hardy

Zvedavý mravec Hardy rad objavuje veci, ktoré sú iné, ako tie bežné zo všedného dňa. Rád objavuje nové miesta a spoznáva nových priateľov. Jedného dňa bolo mravenisko napadnuté. Mravec Hardy musel nájsť riešenie, ako zachrániť svojich kamarátov a ich domov. Podarí sa mu to?

Rozprávky na čítanie

Ak si chcete prečítať celu rozprávku (nižšie nájdete úryvok z nej) stiahnite si našu aplikáciu ZADARMO

Rozprávky na počúvanie

Ak hľadáte skvelé rozprávky na počúvanie stiahnite si našu aplikáciu ZADARMO, a môžete objavovať.

Viac informácii o rozprávke:

Autor

Johny Boundaries

Dĺžka rozprávky

10 minút

Formát rozprávky

Audio rozprávka, Rozprávka na čítanie, Rozprávka na počúvanie

Pridané

4.10.2023

Téma rozprávky

o mravcoch, o zvieratách, rozprávky na dobrú noc

Dielo je chránené autorským právom. Akékoľvek vytváranie kópií na komerčné účely je zakázané. Viac tu.

Vytŕčajúca kôpka zeminy spod lístia sa rozlieha pod vysokým ihličnatým stromom. Je mimoriadne živá, ale zároveň veľmi tichá. Prepletená je tisíckami tunelov tenučkých len pár milimetrov. Táto hromádka zeminy je domovom šikovných hnedých mravcov.

V tomto majestátnom mravenisku neustále pochodujú tisíce mravcov. Lenže nie je mravec ako mravec. Každý jeden z nich má svoj príbeh, svoj život a svoje sny. Ale všetci majú jeden spoločný cieľ: „Postaviť veľké mravenisko a neustále ho zásobovať jedlom.“

V samotnom strede mraveniska, v jeho najnebezpečnejšej časti je najväčšia komnata. Patrí kráľovnej, ktorá tu každý deň rodí nových jedincov. Okolo nej pobehuje skupina mravcov, ktorí jej nosia jedlo, vodu a všetko čo potrebuje. V takom mravenisku musí všetko klapať ako hodinky. Skupina robotníkov sa neustále stará o zveľaďovanie mraveniska. Ďalšia skupina zberačov celé dni zbiera jedlo po okolí a nosí ho do skladovacích miestností v mravenisku.

Mravec Hardy je trochu iný ako ostatní. Uvedomuje si, že práca, ktorú vykonávajú všetci v mravenisku je potrebná pre ich prežitie. Jeho úlohou je hľadanie potravy. Ale v jeho mysli sú aj iné priekopnícke myšlienky. Tie ho nútili vybehnúť každý večer po vykonanej práci na vysoký strom. Odtiaľ pozoroval okolie a vychutnával si výhľad na krajinu. Aspoň raz za deň chcel vidieť svet zhora, nie len zdola. Len tak sedel na konári a pozeral sa na západ slnka a sledoval, ako sa po okolí pasú zvieratá tisíckrát väčšie ako on.

Prisadla si k nemu veľká modlivka. Hardy vyskočil a dal ruky pred seba. Myslel si totiž, že ho chce modlivka zožrať. „Hej! Daj si pozor! Viem sa brániť!“ kričal Hardy.

Modlivka sa usmiala a povedala: „Nebuď smiešny, ja ťa nechcem zožrať, chcem si k tebe len prisadnúť,“ dopovedala a posadila sa vedľa mravca. Hardy bol stále v strehu, ale zostal sedieť vedľa nej.

„Tak čo, mravec, čo tu robíš sám takto vysoko. Mravenisko máš predsa dole?“ vypytovala sa modlivka.

„Hej, to máš pravdu, lenže ja mám rád svet aj odtiaľto zhora. Rád objavujem nové veci,“ vysvetľoval Hardy.

„Si odvážny. Tu na strome je plno predátorov, ktorí ťa môžu zožrať,“ hovorila modlivka.

„Nech to len skúsia! Nikoho sa nebojím!“ hovoril hrdý Hardy.

„Hm, mravec si odvážny, to ti musím nechať. Ak by si mal záujem, môžem ti ukázať tajomstvo starých modliviek. Možno sa ti to raz zíde, keď tak rád sám objavuješ svet,“ navrhla modlivka.

Mravec Hardy povedal: „Ďakujem ti za ponuku, ale zvládnem sa o seba postarať sám,“ a zliezol dole zo stromu. Zaliezol do svojej malej komnaty, opláchol si zuby a tvár v malej miske vyrezanej zo stebla trávy a ľahol si do postele.

Po niekoľkohodinovom spánku ho prebudil hlasitý krik a rev. Celé mravenisko bolo hore nohami. Mravce pobehovali s rukami nad hlavou a kričali od strachu. Hardy vyskočil z postele a rozbehol sa von. Len čo vystrčil hlavu z mraveniska, uvidel veľkú jaštericu. Hrabala do mraveniska a ničila ho. Svojím dlhým a lepkavým jazykom vyťahovala mravce von a jedla ich. „Och, nie, musím ju zastaviť, ináč zničí náš domov a nikto tu nezostane!“ desil sa Hardy.

Do útoku už mierili vojenské jednotky. Mravce s prilbami na hlavách a dlhými kopijami v rukách bránili svoj domov. Ale bolo to márne. Jašterica ich všetkých rozháňala chvostom a jazykom ich chytala. Začínalo to vyzerať na totálnu porážku mravcov.

Hardy vedel, že musí niečo urobiť. Dostal skvelý nápad. Začal sa šplhať na strom. Priamo na miesto, kde predtým stretol modlivku. Vykrikoval jej meno, až sa napokon modlivka objavila na konári. „O, vďaka Bohu, že si tu, potrebujem tvoju pomoc!“ hovoril Hardy. „Naše mravenisko napadla jašterica, všetkých nás zožerie, ak niečo neurobím!“ naliehal Hardy.

„Poď za mnou mravec, niečo pre teba mám,“ povedala modlivka a vošla dovnútra stromu, kde bývala. Hardy ju nasledoval. Modlivka odsunula veľkú skriňu, za ktorou sa skrývala nenápadná miestnosť a v nej bola malá drevená truhlica. Vytiahla ju von a oprášila. Potom ju pomaly otvorila. Z jej vnútra vytiahla akýsi zvláštny oblek a dva meče.

„Ako mi pomôže tento oblek? Ja neviem bojovať?“ desil sa prekvapený Hardy.

Modlivka sa usmiala a povedala: „Mravec, ukľudni sa. V tomto obleku dokážeš poraziť kohokoľvek. Je totiž ušitý zo špeciálnej látky z ďalekej zemi. Je veľmi starý a má silnú históriu. Bojovalo v ňom mnoho hrdinov. Vyrobili ho staré modlivky zo špeciálneho materiálu. Ak si ho oblečieš, získaš magickú silu a schopnosti. V tvojom tele sa prebudí duch bojovníka!“

„Áno? Tak to znie fantasticky!“ Hardy neváhal a hneď si ho vzal.

„Počkaj, mravec!“ zastavila ho modlivka. „Tento oblek …

… celú rozprávku nájdeš v aplikácii

Stiahni si mobilnú aplikáciu a všetky rozprávky si môžeš prečítať alebo vypočuť ako audi.

  Google play  App store

Mobilná aplikácia Magical Can a rozprávky na dobrú noc, Rozprávky pre deti, audio rozprávky na počúvanie.