Kozmonauti v problémoch

Trojica kozmonautov Alan, Michael a kapitánka Valentína sa vydali na vedeckú cestu k novej planéte, ktorá vykazovala sľubné známky pre život. Lenže Meteorický dážď všetko zmenil. Kapitánka Valentína musela núdzovo pristáť na jednom z mesiacov planéty, ku ktorej mierili. Čo na mesiaci objavili?

Rozprávky na čítanie

Ak si chcete prečítať celu rozprávku (nižšie nájdete úryvok z nej) stiahnite si našu aplikáciu ZADARMO

Rozprávky na počúvanie

Ak hľadáte skvelé rozprávky na počúvanie stiahnite si našu aplikáciu ZADARMO, a môžete objavovať.

Viac informácii o rozprávke:

Autor

Johny Boundaries

Dĺžka rozprávky

10 minút

Formát rozprávky

Audio rozprávka, Rozprávka na čítanie, Rozprávka na počúvanie

Pridané

23.11.2023

Téma rozprávky

O dinosauroch, o kozmonautoch, O vesmire, rozprávky na dobrú noc

Dielo je chránené autorským právom. Akékoľvek vytváranie kópií na komerčné účely je zakázané. Viac tu.

3, 2, ,1!  Štart! Trojica kozmonautov práve odštartovala za svojím dobrodružstvom. Ich cieľ je nová planéta, ktorú chcú preskúmať a nájsť vhodne podmienky pre život.

 Kontrolky na palubnej doske signalizujú, že štart prebehol úspešne a vesmírna raketa dosiahla hranicu obežnej dráhy. Po náročnom štarte v tlaku obrovskej rýchlosti si konečne môžu zložiť helmy a odpútať sa. V kabíne rakety sa kozmonauti vznášajú, doslova lietajú. Nulová gravitácia im umožňuje beztiažový stav. Pred sebou majú dlhú cestu a čas si budú krátiť prácou a oddychom.

 Kapitánka posádky Valentína sedí pri kormidle a kontroluje súradnice a dráhu letu. Alan ma na starosti riešenie technických požiadaviek a stará sa o batérie, ktoré poháňajú všetky systémy v rakete. Michael je hlavný geológ a preto je zodpovedný za vyhodnocovanie dát z novej planéty. Je to veľmi sľúbené miesto pre život. Určite stojí zato, preskúmať ju.

 Nové technológie a nové možnosti poháňajú raketu vysokou rýchlosťou a posádka, tak dokáže prekonať tisíce kilometrov za oveľa kratší čas. Aj napriek tomu, ich cesta bude trvať niekoľko mesiacov.

 Čas ubiehal, cesta sa skracovala a konečne prišiel čas pripraviť sa na pristátie. Ešte zopár hodín a raketa dosiahne svoj cieľ. Kapitánka Valentína pripravovala raketu na pristátie. Alan a Michael jej pomáhali. Všetci traja sedeli vo svojich kreslách a spoločne riadili kroky na pristátie.
„Kapitánka, všetky kontroly batérii a motorov sú pripravené pre pristátie,“ skonštatoval Alan.
„Aj z mojej strany sú všetky systémy pripravené na pristátie, kapitánka!“ zahlásil aj Michael.

 Kapitánka Valentína sa poďakovala a pokračovala ďalej v postupnom približovaní sa k planéte. Lenže dostali sa do situácie, s ktorou nikto nepočítal. Neznámy meteorický roj sa prehnal okolo ich rakety.

 „Bum! Prásk! Cink! Tínk! Beng!“ ozývalo sa cinkotanie na kovových dieloch rakety.

„Meteorický dážď! Musíme kľučkovať!” vykríkla kapitánka. Vzala riadenie lode na manuál a snažila sa uhýbať nárazom. Robila čo bolo v jej silách, ale nedokázala uhnúť všetkým lietajúci kameňom. Niekoľko malých meteoritov preniklo cez plášť rakety.

„Mám tu na displeji viacero červených kontroliek! Systémy motorov začínajú kolabovať!”“ kričal Michael.

„Zásah! Aj systémy batérií ukazujú značné poškodenie!“ desil sa Alan.

„Myslím, že strácame kontrolu nad našou raketou!“ vykríkla kapitánka.

 Raketa sa stala neovládateľnou a odchýlila sa od kurzu. Už viac nemierila k planéte, na ktorej mali pristať. Nabrali smer ďaleko od nej a rútili sa vesmírom neovládateľnou rýchlosťou a rotáciou.

„Kapitánka! Takto to dlho nevydržíme! Raketa sa rozpadne!“ upozorňoval Michael.

“Na planétu, kam sme smerovali sa už nedostaneme!” skonštatoval Alan.

„Nebojte sa, niečo ma napadlo,“ povedala Kapitánka Valentína.

Alan a Michael horeli zvedavosťou. „Nemáme čas na hádanky! Aký je plán B?“ Kapitánka vypustila posledné funkčné trysky a upravila kurz rakety na nový cieľ.
„Planéta, kde sme mali pristáť, má ešte niekoľko mesiacov, ktoré okolo nej obiehajú. Vybrala som ten najbližší. Pristaneme na jednom z jej mesiacov!“ povedala ráznym hlasom.

 Michael zostal zhrozený. „Ale, ale … Veď o mesiacoch nemáme žiadne informácie, nevieme čo nás na ich povrchu čaká!“

Kapitánka otočila hlavu k Alanovi a povedala: „Je to lepšie ako vybuchnúť v rakete, ktorá sotva drží po hromade.“

 Diery v rakete sa postupne zväčšovali, výbuchy sa ozývali celou kabínou a postupne prichádzali o všetky systémy. Našťastie už boli na dosah mesiaca, na ktorom chceli pristať. Prešli do jeho obežnej dráhy a gravitácia mesiaca ich začala priťahovať. Kúsky ocele odlietavali z rakety a jej pád na povrch mesiaca sa zrýchľoval.

 „Hneď ako budeme v atmosfére mesiaca, musíme sa všetci traja katapultovať! Na povrch pristaneme padákom!“ kričala kapitánka na svojich kolegov. Všetko sa triaslo a škrípajúce zvuky sa stupňovali. V rakete začala narastať vysoká teplota.

„Pripravte sa! O tri! Dva! Jedna! Katapultujte sa!“ vykríkla kapitánka a všetci traja sa okamžite katapultovali. Ich kresla vystrelili z rakety von a aktivovali sa padáky. Pár sekúnd po tom sa raketa rozletela na malé kúsky.

 „Myslím, že sme unikli len o vlások,“ zahlásil Alan.
„Dúfam, že pristaneme na pevnej zemi a nie v horúcom …

… celú rozprávku nájdeš v aplikácii

Stiahni si mobilnú aplikáciu a všetky rozprávky si môžeš prečítať alebo vypočuť ako audi.

  Google play  App store

Mobilná aplikácia Magical Can a rozprávky na dobrú noc, Rozprávky pre deti, audio rozprávky na počúvanie.